Tato významná událost řetovské farnosti a celé obce se konala 22. září. Po 14 hodině byla zahájena slavnostní mše sv., při které byly v úvodu posvěceny varhany. Mši sv. sloužil biskup Josef Kajnek. Zavítali mezi nás také kněží z Ústí nad Orlicí a Dolního Újezda. Mši sv. doprovázel hrou na zrestaurované varhany prof. Václav Uhlíř a místní varhaník Jiří Kada. Účast věřících a obyvatel obce byla velmi hojná. Byla zaplněna všechna místa na sezení a velké množství lidí muselo při mši svaté také stát. Na závěr se ujal slova správce farnosti Miloš Kolovratník. Nakonec zaznělo poděkování všem dárcům. Za obec Řetová starostce Haně Šafářové, za Pardubický kraj Romanu Línkovi, který se z pracovních důvodů omluvil, ministerstvu kultury, jehož prostředky se podařilo získat prostřednictvím Dany Kličkové, a všem dárcům z řad řetovských občanů a farníků z okolí. Poděkováno bylo i prof.Václavu Uhlířovi a všem varhanářům, kteří se slavnosti zúčastnili i se svými rodinami.
Poté jsme se přesunuli do kinosálu, kde farníci připravili bohatý raut, který přítomné mile potěšil. Zde byl prostor pro společná setkání.
Od 17 hodin proběhl opět v zaplněném kostele koncert prof. Václava Uhlíře. Zazněly skladby z období od 17. – 20. století. Po koncertě byl zpřístupněn kůr kostela, kde si mohli všichni přítomní prohlédnout nově zrestaurovaný nástroj i s odborným výkladem.
Do varhanní skříně bude umístěn též tubus se jmény dárců, kteří na opravu varhan přispěli, jak ve sbírce v obci, tak i ve sbírkách, které pořádala Římskokatolická farnost Řetová.
Průběh oprav varhan v Řetové
Prvotní plán byl pouze likvidace červotoče, který se ve varhanách velice dobře zabydlel. Po přizvání odborníků bylo zjištěno, že samotná sanace červotoče není možná. Bylo tedy nutné přistoupit ke kompletnímu zrestaurování této kulturní památky. Z výběrového řízení vyšla vítězně firma Dlabal – Mettler, s.r.o. z Bílska. Celková částka byla 2 289 650 Kč.
Bylo rozhodnuto, že takto nákladná rekonstrukce musí proběhnout v několika etapách. S pracemi se započalo v r. 2016. V tomto roce bylo proinvestováno 345 000 Kč. Částka byla vynaložena na demontáž varhanního stroje a čištění částí stroje v dílně, odstranění nepůvodních nátěrů. Byly restaurovány dřevěné píšťaly a byl pořízen nový ventilátor pro 20 rejstříků.
V roce 2017 bylo proinvestováno 400 000 Kč. Byly zrestaurovány vzdušnice pedálu a proběhla rekonstrukce dřevěných píšťal a rekonstrukce jednoho klínového měchu.
V roce 2018 došlo k proinvestování 920 000 Kč. Byla demontována zbylá část varhan, petrifikace varhan (zpevnění dřeva). Byl restaurován hrací stůl a traktury. Proběhla rekonstrukce jazykového rejstříku v pedálu.
V letošním roce 2019 byla tato rekonstrukce dokončena. Částka byla 624 650 Kč. Byly opraveny zbylé části varhan a došlo k sestavení a naladění více než tisíce píšťal.
Každý rok probíhaly kontrolní dny ve varhanářské dílně, zda byla správně částka proinvestována a zda jsou práce vedeny odborným způsobem tak, jak je nutné u kulturní památky. Těchto kontrolních dnů se pravidelně zúčastňovali: za obec Miroslav Kada, za římskokatolickou farnost Řetová Miloš Kolovratník a Jiří Novotný. Za NPÚ Petr Koukal. Z Pardubického kraje Veronika Cinková a za odbor kultury, sportu, cestovního ruchu a propagace města Ústí nad Orlicí Dana Kličková. Za diecézi Hradec Králové se zúčastňoval Václav Uhlíř.
Při rekonstrukci došlo k opravě všech dřevěných, cínových a mechanických součástí varhan tak, aby zněly jako při svém sestavení v roce 1831. Hudební nástroj však nebyl nově štafírován. Tato poslední etapa, kdy varhany budou mít opraven i vnější vzhled, nás čeká v nejbližší době. Sbírka Obce Řetová bude pokračovat ještě do konce roku 2019 a vybrané prostředky budou použity právě na opravu skříně varhan.
Věříme, že nově opravené varhany budou sloužit nejenom při bohoslužbách, ale také při různých koncertech. Letošní koncert byl zařazen do XV. ročníku cyklu mezinárodních varhanních koncertů Zdeňka Pololáníka. Pevně doufáme, že to bude i v příštích letech, vzácné opravené varhany v řetovském kostele by si to zasloužily. V tomto roce proběhne ještě jeden adventní koncert 8.12.2019 od 17 hodin, hrát na varhany bude Jan Lorenc. Všichni jste srdečně zváni.
Fotografie varhan a jejich svěcení vytvořil pan David Hordejčuk.
Jan a Jiří Kadovi