Je mnoho záměrů, které se snaží zaujmout veřejnost „církevními věcmi“. Některé jsou méně úspěšné, a některé zasáhnou zájemce naplno neotřelostí i velkorysostí. Takovým počinem je znovuobnovení piaristického kostela v Litomyšli, kterému původní sakrální význam zůstal, navíc je však rozšířen i o novodobé formy duchovního pozvedávání i vzdělávání širokého spektra návštěvníků – od ateistů po hluboce věřící, od kulturních fajnšmekrů po běžné turisty.

Samotný kostel je architektonický unikát. Postaven byl pro školský piaristický řád ve stylu monumentálního baroka. Pod stavebními nákresy se skvějí jména jako Alliprandi či Kaňka. Přesto se naší doby sotva dožil – sloužil desítky let jako skladiště a byl natolik zdevastovaný, že reálně hrozil jeho zánik. Město Litomyšl si jako příkladný hospodář kostel pronajalo od Národního památkového úřadu, který kostel aktuálně spravuje. Podotkněme, že chrám si město možná v budoucnu bude moci pronajmout přímo od původního vlastníka, piaristického řádu, který v rámci tzv. církevních restitucí o vrácení kostela usiluje.

Pro obnovu kostela město nechalo vypracovat architektonický projekt a rovněž (řekne se to snadno!) sehnalo peníze. Dnes již je kostel nádherně zrekonstruovaný, včetně zpřístupněné vyhlídky na město v mezivěží nad vysokým průčelím, která návštěvníky uchvátí scenériemi města zejména v podvečer či brzy po ránu. Taktéž náročné historické vybavení interiéru je precizně zrestaurované. Tím to však nekončí. Celý prostor je mimořádně citlivě doplněn současnými prvky – visutá lávka, světelný obětní stůl, zrcadlový hranol nad skleněným jezerem. K tomu jsou ochozy chrámu doplněny expozicemi. Jedna ukazuje sakrální předměty ze sbírek hradeckého biskupství, které jsou velmi nápaditě začleněny v panelech z dřevěných špalíků. Druhá expozice netradičně prostřednictvím různých otvíracích šuplíků, skládaček, spínačů, točítek a apod., ukazuje tradiční liturgické a církevní předměty či činnosti. Všechno si lze osahat, objevit, poslechnout či očichat vlastními smysly a přitom se divit, jak lze důvěrně známé záležitosti každonedělní mše novátorsky prezentovat.

Nuže, nejlepší bude, když sami přijdete posoudit duchovní vyznění zdařilé souhry masivních investic, architektonické invence a památkářského konsenzu. V kostele funguje průvodcovská služba, možnosti prohlídky chrámu jsou popsané zde: http://zamecke-navrsi.cz/piaristicky_chram a zde se píše o církevní expozici: http://zamecke-navrsi.cz/andele_na_navrsi.

(David Smyčka)

zrcadlove efekty pohled z vyhlidky v mezivezi odraz v dlazbe nova lavka na ochozu