Ve dnech 17. a 18. prosince se v Řetové uskutečnila výstava betlémů, kterou pořádala Římskokatolická farnost Řetová. Na výstavě bylo možno shlédnout na 172 betlémů. Skoro každý návštěvník výstavy si zde našel betlém, který znal z dětství. Na výstavu dorazilo 210 návštěvníků nejen z Řetové. Mezi návštěvníky ze vzdálenějších koutů byli betlemáři z Nového Hrádku, kteří konstatovali, že je tato výstava velice mile překvapila.  Další návštěvník z Banína na Svitavsku navštívil výstavu s cílem sehnat další inspiraci, jelikož ve své obci výstavu betlémů také pořádají.

Výtěžek z dobrovolného vstupného, prodeje patchworku a tištěných betlémů činil 7 992Kč a byl věnován na opravu varhan v kostele sv. Máří Magdalény v Řetové.

Výstava betlémů mě mile překvapila, a to velkou pestrostí  na malém prostoru.

Také mám velkou radost z ručně malovaného betlému (viz fotografie), jehož tvůrcem je Jirka Kada, což dává naději, že toto umění malovaných betlémů bude pokračovat i v mladé generaci.

Miloš Kolovratník

betlemy_retova-1 betlemy_retova-4 betlemy_retova-3 betlemy_retova-2