V sobotu 19. září 2015 odjíždí 27 českotřebovských farníků na pouť do mariánského poutního místa Rokole. Leží na severozápadním okraji Orlických hor. Ve zdejších lesích podle legendy zabloudilo děvčátko a v tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta dívenku vyvedla z lesa a v místě zjevení vytryskl pramen a studánka. Později zde vystavěli dřevěnou kapli, v roce 1859 byla nahrazena kaplí zděnou. Roku 1930 zde továrník Přibyl dal postavit kostel. Vedle něj stojí dřevěná stavba Lorety.
Po pádu totality byla v Rokoli postavena a posvěcena první originální svatyně v Čechách, kopie původní kapličky v Schönstattě. Za tři roky na to byl dobudován v její blízkosti provinční dům, kde v současné době žije asi 20 sester. Procházíme si Cestu manželů s patnácti zastaveními. Jsou zdobená pěknými dřevěnými plastikami s texty k přemýšlení.
Přicházíme do kostela Panny Marie a prožíváme společně mši svatou s otcem Jindřichem Tlukou. Pak společně procházkou jdeme ke kapli Betlém a do Provinčního domu. Začíná svítit sluníčko a na společné chvíle s o. Jindřichem budeme dlouho vzpomínat. Odjíždíme do nedalekého Nového Hrádku, prohlížíme si kostel Sv. Petra a Pavla a faru – nové působiště o. Jindřicha Tluky.
Další naše cesta vede do Slavoňova. Roubený jednolodní kostel je zasvěcený Janu Křtiteli. Nechal ho v roce 1553 postavit bohatý sedlák Jan Kotlačka se synem. Stavba je vzácnou ukázkou lidové dřevěné architektury. Kostelík je obklopen venkovským hřbitovem a v jeho sousedství stojí renesanční bedněná zvonice ze 16. století. Cenná je především původní vnitřní výzdoba z let 1553 – 1705. Postupně byla doplňovaná ornamenty a figurálními malbami. V 19. století byly stěny kostela zabíleny. V roce 1934 se podařilo původní malby opět odkrýt. Náročné renovační a restaurátorské práce proběhly v letech 1970 – 1973. Z vnitřního vybavení je nejvzácnější barokní křtitelnice a klasicistní kazatelna. Kostelík je dnes zařazen do katalogu UNESCO.
Nezapomenutelný oběd zažíváme v hostinci U Betky ve Slavoňově. Velmi chutné jídlo a příjemná obsluha.
Pokračujeme do Nového Města nad Metují, obdivujeme krásy města a zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kacova. Následující majitelé Pernštejnové se zasloužili o zařazení Nového Města nad Metují mezi perly renesančních měst. V polovině 17. století byl zámek barokně přestavěn. Zámecká zahrada a zámecká budova byly naposledy stavebně upraveny architektem Dušanem Jurkovičem v letech 1909-1915 na přání průmyslnické rodiny Bartoňů z Dobenína. Z toho období jsou interiéry ve stylu secese a funkcionalismu. Na jejich výzdobě pracovalo mnoho významných českých umělců, např. Pavel Janák, prof. František Kysela, Marie Teinitzerová, Helena Johnová a další. V prostranství před zámkem a v rozsáhlé zámecké zahradě jsou barokní sošky z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V roce 1991 byl zámek vrácen v restituci rodině Bartoň – Dobenín. V zámku je možné si pronajmout reprezentační sály a zámecká kaple slouží k pořádání církevních obřadů.
Posledním naším zastavením je letovisko Peklo. Kaňonem řeky Metuje vede stezka pro turisty a cyklisty. Pro významné přírodní hodnoty je značná část území chráněna jako přírodní rezervace. Na klidném místě v centru je restaurace Bartoňova útulna. Je to významná lidově-secesní stavba od Dušana Jurkoviče.
Plni dojmů a nezapomenutelných zážitků se vracíme domů. V Rokoli jsme už opakovaně. Pomalu začínáme rozumět otci Jindřichovi. Tento kraj je opravdu nádherný…
19.9.2015 zpracovala Věra Šimková