„V sázce je život! Píše se rok 310 a císaři Maximinovi v Alexandrii se nechce podvolit krásná Kateřina. Kateřině Alexandrijské hrozí soud a poprava. Pomozte ji zachránit!“
Domluvte se mezi sebou a vytvořte týmy v počtu 2-5, ve věku od 1 do 100 let.“ hlásaly plakáty, místní zpravodajské plátky, sociální sítě a jiné kanály. V parku na Zámostí bylo připraveno pódium, na kterém zasedal soud s císařem Maxentiem v čele a úderem osmé hodiny večerní začal zasedat a soudit.
Myšlenka na netradiční prožití noci kostelů se zrodila (zřejmě) v hlavě br. kazatele CB Rostislava Staňka a jeho okolí. Spočívala v touze dát možnost prožít něco z křesťanského vědomí a hodnot co nejvíce lidem.
Jak na to? Neprezentovat naši víru chrámy a modlitebnami (jako muzea), ale jako něco živého a řečeno dnešním slovníkem akčního.
Jak na to? Představit naše chrámy a modlitebny centrum (dříve střed) dění (pokud možno zajímavého)
Jak na to? Nějaké dění připravit.
Jak na to? Dát dohromady myšlenku, téma a na toto téma připravit vhodný děj.
Jak na to? Víc hlav – víc rozumu.
Bratři z CB došli k názoru, že nejvhodnějším takovým počinem by byla hra pro celou rodinu po chrámech a modlitebnách našeho města. Oslovili pak ostatní církve a během několika setkání se zrodila koncepce – hra seznamující širokou (až otylou) veřejnost s významnou křesťanskou osobností. Volba padla na sv. Kateřinu.
Smyslem hry bylo získat možnost dostat se na soud a ovlivnit osud sv. Kateřiny. Během hry získávali hráči na jednotlivých stanovištích indicie (písmena), která jim po rozluštění určila místo, kde dostali tzv. „ESO“ – kartičku, kterou mohli vhodit při soudu na misku vah ve prospěch sv. Kateřiny. Nakonec se záchrana nepodařila, soud nebyl spravedlivý. Kateřina zvolila smrt, pravda byla pro ni víc než život.
Hry se zúčastnilo asi 46 družstev, celkem s asi 200 soutěžícími. Největší díl práce odvedli bratři a sestry z CB – od myšlenky, přes zajištění potřebných kartiček, plakátů, prezentace až k zajištění spolupráce s KC. Jim proto právem patří také největší díl chvály a díků. A co museli týmy na stanovištích plnit?
– doplnit biblický text
– doplnit obrázek sv. Kateřiny jejími atributy
– přiřadit citáty k osobnostem (od Husa až k Masarykovi)
– zvládnout slalom poslepu
– složit obrázek sv. Kateřiny
– rozeznat lidová rčení, která mají biblické kořeny („Ty Jidáši!“ „Ležel jako Lazar“…)
(Vojtěch John ml.)
PS: fotografie pro dokreslení atmosféry si můžete prohlédnout na stránkách českotřebovského zpravodaje http://www.zpravodaj.probit.cz/ v části Českotřebovský deník 155/2018 (25/5)