Chargé d’affaires filipínského velvyslanectví Juan Dayang přijal pozvání Miloše Kolovratníka, děkana farnosti, do našeho města České Třebové, aby během poutní bohoslužby převzal z jeho rukou cenu za statečnost – plaketu sv. Jakuba a dopis pro rodinu nedávno zemřelého Filipínce Henryho Acordy. Henry Acorda se 26. května 2018 v Bratislavě zastal svých kolegyň před agresivním mužem, který je obtěžoval a následně Henryho surově napadl. Ten těmto zraněním po pěti dnech podlehl.

Je již několikaletou tradicí, že během svatojakubské poutní bohoslužby o. Miloš Kolovratník oceňuje činy odvahy a statečnosti konkrétních lidí. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy nezůstala nepovšimnuta statečnost Henryho Acordy, který na Slovensku pracoval jako zaměstnanec IT firmy a i podle jeho kolegů byl příjemný a nekonfliktní. Část výdělku posílal také domů své rodině na Filipíny.

Bylo mým milým posláním doprovázet pana Juana Dayanga během jeho návštěvy v České Třebové a být nejen tlumočníkem, ale i společníkem. Pan Dayang přicestoval z Prahy do České Třebové jak jinak než vlakem a ocenil, že máme město pěkné, čisté a upravené. V kostele sv. Jakuba ho velmi zaujaly stropní malby a zapůsobila na něho také atmosféra poutní bohoslužby, při které zazněla i harfa v podání mladé francouzské harfistky Anny Rakoto. Následně měl možnost pohlédnout na naše město z kostelní věže a poté jsme všichni společně poobědvali na faře. Nakonec s námi strávil i nedělní odpoledne v areálu farní zahrady v Semaníně při oslavě 25 let kněžství Miloše Kolovratníka.

Bylo velice zajímavé a obohacující prožít den s člověkem, který pochází z jiného kulturního prostředí, a navzájem se poznávat.

Martin Voleský