Dříve samostatnou farnost v posledním století ovlivnily všechny společenské otřesy – vyhnání většinových Němců, nové dosídlení Čechy s následnou intenzivní „socializací venkova“. Nábožensky značně zredukovaná obec je nyní součástí farnosti Česká Třebová. Památkově hodnotný areál hřbitova s obrannou renesanční zvonicí a ranně barokním kostelem je ve společné správě Obce Semanín (zvonice, hřbitov) a ŘK církve (kostel). Bývalá fara je v soukromém vlastnictví. Z drobnějších památek se v obci nachází kamenný „smírčí“ kříž, čtvery pískovcová sousoší Sv. Trojice či kříže z 18. a 19. st. U silnice na Litomyšl je malá kaple bez vybaveného interiéru (blíže viz: http://www.soupispamatek.com/okres_litomysl/fotografie/semanin/semanin.htm).
Věřících je aktuálně v Semaníně 1 rodina s dětmi a dva senioři. Proto jsou místní farní aktivity zaměřeny „vně obce“: všechny zmíněné památky jsou součástí turisticky navštěvovaných naučných stezek, k nimž patří například i novodobé knajpoviště – otužovací soustava vydlabaných klád s protékající vodou podle bavorského pátera Sebastiana Kneippa.
Kostel sv. Bartoloměje
V kostele sv. Bartoloměje, který je díky dotačním, sponzorským a dobrovolnickým aktivitám několik let rekonstruován, probíhají bohoslužby zhruba 1x do měsíce a četnější jsou rovněž ekumenické aktivity. Poutní bohoslužba bývá koncem srpna ke svatému Bartoloměji. Dále je v kostele nainstalovaná stálá expozice Semanínská renesance, zajišťovaná o prázdninových víkendech průvodcovskou službou, pořádají se koncerty, doplňkové výstavy a různá setkání (viz: www.obecsemanin.cz/o-obci/kostel-semanin).
Farním zázemím je také bývalá farní zahrada, uzpůsobená pro možnost jednoduchého občerstvení (sklípek, pstruhové jezírko), pro táborová posezení a pro pobyt skupin s dětmi aj., viz: http://www.smyckovi.cz .
Kontakty: tel.: 608731830, rozmaryn@seznam.cz