Informace o kostele a kaplích

Kostel sv. Jakuba

Současnému klasicistnímu svatojakubskému kostelu předcházely 0101_Jakub_fotonejméně dva starší, oba stály na tomtéž místě. První padl za oběť požáru v roce 1636, do roku 1640 byl nahrazen druhým, který však vyhořel po úderu blesku do kostelní věže v roce 1793. V roce 1794 byla zahájena stavba nové svatyně, kterou finančně zaštítil majitel panství Alois z Lichtenštejna. Stavba byla dokončena v roce 1801. Zásluhy tehdejšího majitele panství o vybudování připomíná pamětní deska, která dodnes zdobí průčelí kostela. Roku 1884 byl českotřebovský chrám ještě jednou ohrožen ohněm. Shořela střecha se sanktusníkem, velká věž s hodinami a zvony. Po rekonstrukci byl kostel roku 1888 znovu vysvěcen. Kromě pravidelných bohoslužeb se v kostele konají vánoční koncerty i koncerty vážné hudby v rámci Mezinárodního varhanního festivalu Zdeňka Pololáníka a Hudebního festivalu Antonína Bennewitze. U příležitosti akce Noc kostelů se v areálu pořádají prohlídky s výkladem průvodce a s doprovodným programem. Areál kostela sv. Jakuba je dalším zastavením naučné stezky Krok za Krokem.

Otevřít virtuální prohlídku >>

(Zdroj: Stránky Města Česká Třebová)

Rotunda sv. Kateřiny

Pozdně románská kaple, rotunda svaté Kateřiny, 0102_Katerina_fotonejvýznamnější architektonická památka České Třebové a jediná dochovaná románská stavba ve východních Čechách, pochází z první poloviny 13. století. Byla postavena v centru osady založené na výšině nad pravým břehem řeky Třebovky po roce 1200 během tzv. české kolonizace prováděné premonstrátským klášterem v Litomyšli. Samotné město Česká Třebová bylo založeno až ve druhé polovině 13. století během tzv. německé kolonizace za vlády Přemysla Otakara II.

Během více než 750 let své existence byla rotunda mnohokrát opravována a přestavována. V 16. století byla doplněna zvonicí, která slouží i jako brána do prostoru okolo rotundy. Ten je obehnán kamennou zdí a až do roku 1905 sloužil jako hřbitov.

Obyvateli České Třebové je rotunda nazývána prostě „Kostelíček“. V ulici „U kostelíčka“, která se vine mezi domky pod rotundou, se každoročně v listopadu na svátek svaté Kateřiny koná „Jabkancová pouť“. Při ní se nepečou obvyklé koláče, ale sladké bramborové placky plněné tvarohem, nazývané „jabkance“.

(Zdroj: Wikipedie)